• 24HEINä
    0 Comments

    Lasten Olympialaisten tulokset

    LASTEN OLYMPIALAISET 19.7.2017 HANKASALMEN ASEMAN URHEILUKENTÄLLÄ
    Järjestäjinä LC Hankasalmi yhdessä Hankasalmen Hangan yleisurheilujaoston kanssa. Tukijana myös OL Keskimaa.

    TULOKSET:
    Pojat 15 v. kuula:
    1. Joakim Liukkonen​10.30 ( 10.00, 10.02, – , 10.30, 10.33, – )

    Pojat 13 v. 60 m:
    1. Elias Lundberg​8.5

    Pojat 13 v. pituus:
    1. Elias Lundberg ​385 ( 385, – , – , 294 )

    Pojat 11 v. 60 m:
    1. Tommi Liukkonen​ 9.5
    2. Aleksi Häkkinen​10.0
    3. Onni Sysmäläinen​10.0
    4. Jimi Seppänen​10.3
    5. Lauri Saksinen​11.2

    Pojat 11 v. korkeus:
    1. Aleksi Häkkinen​105
    2. Lauri Saksinen​ 85

    Pojat 11 v. keihäs:
    1. Tommi Liukkonen​27.32 ( 23.98, 25.73, 27.32, 26.89 )
    2. Aleksi Häkkinen​25.21 ( 23.35, 25.21, 24.02, 25.08 )
    3. Lauri Saksinen​20.83 ( 19.60, 20.83, 20.08, 17.79 )

    Pojat 9 v. 40 m:
    1. Toni Liukkonen​7.2
    2. Santeri Manninen​7.3
    2. Sebastian Kinnunen​7.3
    4. Miika Oikari​7.8
    5. Kare Valkonen​8.0

    Pojat 9 v. keihäs:
    1. Toni Liukkonen​15.29 ( -, 13.60, 11.96, 15.29 )
    2. Santeri Manninen​12.57 ( 12.57, 8.24, 10.89, – )
    3. Miika Oikari​ 8.35 ( 8.31, 5.52, 8.10, 8.35 )
    4. Kare Valkonen​ 5.71 8 5.71, 5.50, 3.39, 5.10 )

    Pojat 7 v. 40 m:
    1. Nuutti Säntti​ 8.4
    2. Akseli Tarkiainen​ 8.5
    3. Tuomas Manninen​ 8.6
    4. Roope Jauhiainen​ 8.6
    5. Jonne Kauppinen​ 8.7
    6. Eelis Siekkinen​ 9.2
    7. Eemil Puttonen​ 9.4
    8. Viljo Kukkonen​ 9.6
    9. Adam Lönnholm​ 9.9
    10. Oskari Diehl​10.2
    11. Akseli Kauppinen​10.2

    Pojat 7 v. pituus:
    1. Akseli Tarkiainen​2.22 ( 222, 212, 187 )
    2. Roope Jauhiainen​207 ( 153, 177, 207 )
    3. Eemil Puttonen​206 ( 189, 190, 206 )
    4. Jonne Kauppinen​196 ( 196, 130, 179 )
    5. Tuomas Manninen​189 ( 166, 175, 189 )
    6. Akseli Kauppinen​161 ( 158, 161, – )
    7. Eelis Siekkinen​157 ( 143, 157, 155 )
    8. Viljo Kukkonen​157 ( 157, 145, 140 )
    9. Oskari Diehl​137 ( 137, 114, 124 )
    10. Adam Lönnholm​124 ( 124, 110, 120 )

    Pojat 5 v. 40 m:
    1. Viljo Liimatainen​ 9.4
    2. Juuso Tarvainen​ 9.7
    3. Arttu Pöyhönen​ 9.8
    4. Aleksi Suuronen​10.0
    5. Väinö Puttonen​10.0
    6. Aatu Salmi​​11.4
    7. Kosti Höylä​11.7
    8. Mauno Manninen​12.2
    9. Hugo Hyvönen​12.6
    10. Leo Kinnunen​12.7
    11. Oskari Kauppinen​14.3
    12. Valtteri Salmi​16.1
    13. Matti Puttonen​16.6
    14. Oskari Manninen​20.9

    Tytöt 15 v. korkeus:
    1. Jasmin Kaikuranta​ 111

    Tytöt 13 v. 60 m:
    1. Justine Hämäläinen​ 9.2
    2. Rebekka Vuori​ 9.9

    Tytöt 13 v. pituus:
    1. Justine Hämäläinen​406 ( 405, 406, 399, 395 )
    2. Rebekka Vuori​323 ( 323. – , – , 318 )

    Tytöt 13 v. kuula:
    1. Rebekka Vuori​6.99 ( 5.70, 6.39, 6.30, 6.99 )
    2. Saara Saksinen​6.80 ( 6.30, 6.80, 6.75, 6.68 )
    3. Jasmin Kaikuranta​6.54 ( 6.30, 5.98, 6.24, 6.54 )

    Tytöt 11 v. 60 m:
    1. Siiri Päiväniemi​ 9.6
    2. Nella Suuronen​10.5
    3. Pinja Jäppinen​10.8
    4. Nella Keränen​11.4
    5. Nea Oikari​​11.6
    6. Nenna Parantainen​12.4

    Tytöt 11 v. korkeus:
    1. Nella Suuronen​ 90
    2. Nella Keränen​ 74
    3. Jesmina Kaikuranta​ 71

    Tytöt 11 v. keihäs:
    1. Pinja Jäppinen​8.39 (7.83, 7.48, 8.39, 7.18 )
    2. Nenna Parantainen​7.50 ( 6.51, 7.50, 7.02, 7.39 )
    3. Jesmina Kaikuranta​7.45 ( 7.30, 7.45, 6.63, 6.44 )
    4. Nella Keränen​5.23 ( 4.94, 5.04, 5.23, 3.99 )

    Tytöt 9 v. 40 m:
    1. Hanna Kotakallio​7.2
    2. Safira Pynnönen​7.4
    3. Hertta Hyvönen​7.6
    4. Aino Tarkiainen​7.7
    5. Sylvi Liimatainen​7.7
    6. Milja Puntanen​7.8
    7. Vilma Kaatrasalo​8.1
    8. Aino Säntti​8.2
    9. Aliisa Kauppinen​8.3
    10. Saimo Saksinen​8.4
    11. Ilona Leinonen​8.4
    12. Iina Kukkonen​8.5
    13. Saara Varneslahti​9.4

    Tytöt 9 v. keihäs:
    1. Hertta Hyvönen​8.98 ( 8.98, 8.12, 7.95, 7.75 )
    2. Hanna Kotakallio​8.38 ( 7.26, 5.46, 8.38, 6.26 )
    3. Iina Kukkonen​6.94 ( – , 6.34, 6.71, 6.94 )
    4. Aliisa Kauppinen​6.83 ( 5.41, 6.32, 5.76, 6.83 )
    5. Safira Pynnönen​6.21 ( 5.55, 5.77, 6.21, 6.10 )
    6. Vilma Kaatrasalo​6.05 ( 6.05, 5.99, 4.71, 3.98 )
    7. Aino Tarkiainen​5.25 ( 2.55, 4.36, 4.70, 5.25 )
    8. Sylvi Liimatainen​4.00 ( – , – , 4.00, 3.34 )
    9. Ilona Leinonen​3.80 ( 3.80, 2.71, 3.67, 2.41 )
    10. Saimi Saksinen​2.23 ( 2.02, 2.23, 1.76, 1.84 )

    Tytöt 7 v. 40 m:
    1. Alma Sysmäläinen​ 7.6
    2. Ada Puntanen​ 7.9
    3. Siiri Sulonen​ 8.4
    4. Vilma Kauppinen​ 8.5
    5. Jade Seppänen​ 8.6
    6. Anni Kaatrasalo​ 8.8
    7. Elma Sysmäläinen​ 8.9
    8. Aino Pääkkönen​ 8.9
    9. Emma Kotakallio​ 9.1
    10. Seela Parantainen​ 9.2
    11. Selina Manninen​ 9.5
    12. Lyyli Kaipainen​ 9.6
    13. Sylvia Manninen​ 9.7
    14. Lila Karjalainen​ 9.8
    15. Laura Varneslahti​ 9.9
    16. Linnea Saksinen​10.2
    17. Inka Sauna-aho​12.1

    Tytöt 7 v. pituus:
    1. Alma Sysmäläinen​246 ( 230, 246, 241 )
    2. Jade Seppänen​233 ( 233, 225, 193 )
    3. Siiri Sulonen​228 ( 220, 223, 228 )
    4. Ada Puntanen​215 ( 215, 199, 167 )
    5. Emma Kotakallio​214 ( 205, 214, 213 )
    6. Anni Kaatrasalo​205 ( 199, 205, – )
    7. Elma Sysmäläinen​204 ( 204, 189, 176 )
    8. Vilma Kauppinen​203 ( 192, 186, 203 )

    Tytöt 5 v. 40m:
    1. Martta Maukonen 9,7
    2. Emma Pääkkönen 10,8
    3. Johanna Tarvainen 10,9
    4. Katariina Diehl 11,5
    5. Ida Kotakallio 11,8
    6. Kia Santala 11,9
    7. Oona Pääkkönen 12,7
    8. Sara Puntanen 12,8
    9. Ella Körkkö 13,8
    10. Linnea Laine 13,9
    11. Elma Siekkinen 14,1
    12. Erika Pellinen 15,6
    13. Jemina Seppänen 15,9
    14. Ada Ruttonen 16,5
    15. Emma Kinnunen 18,5
    16. Alisa Varonen 25,7