• Hangan yleisurheilumestaruusmitalit jaettiin Aseman kentällä

    Hangan yleisurheilumestaruusmitalit jaettiin Aseman kentällä

    HANGAN YLEISURHEILUMESTARUUSKILPAILUT järjestiiin Aseman kentällä ke 29.8.2018. Kilpailuun osallistui oli peräti 81 urheilijaa, joista suurin osa urakoi 3 tai jopa 4 lajia. Kiitos kuluneesta kesästä kaikille osallistujille, huoltojoukoille ja toimitsijoille! Pyrimme järjestämään yleisurheilupohjaisia harjoituksia talven aikana monnarilla. Harjoitusten ohjaajia ja toimitsijoita tarvittaisiin lisää, jotta pystyisimme järjestämään tällaista mukavaa ja monipuolista liikuntaa, jolle selvästikin olisi tilausta hankasalmelaisten lasten ja nuorten parissa. Ota yhteyttä, jos olet kiinnostunut. Myös kaikenlainen palaute menneestä kesästä ja toiveita tulevista tapahtumista on tervetullutta: heli.ikonen(at)hankasalmi.fi.

    M 100m

    1. Onni Ikonen 13,8

    M 1000m

    1. Onni Ikonen 3.16,3

    M keihäs

    1. Jani Tissari 40,00

    M kuula

    1. Jani Tissari 9,58

    P13 60m

    1. Onni Sysmäläinen 9,6
    2. Tommi Liukkonen 9,6

    P13 1000m

    kilp.up. Ville Karjalainen 6.51,1

    P13 korkeus

    1. Tommi Liukkonen 105
    2. Onni Sysmäläinen 105

    P13 keihäs

    1. Tommi Liukkonen 32,84

    P11 60m

    1. Jere Höylä 9,7
    2. Toni Liukkonen 9,9
    3. Lauri Saksinen 10,4

    kilp.up. Arttu Liimatainen 9,7

    P11 1000m

    1. Lauri Saksinen 3.57,7
    2. Jere Höylä 4.40,4

    P11 korkeus

    1. Jere Höylä 100
    2. Lauri Saksinen 95

    P11 keihäs

    1. Lauri Saksinen 22,73
    2. Santeri Manninen 19,40
    3. Jere Höylä 15,63

    kilp.up. Arttu Liimatainen 13,25

    P9 40m

    1. Patrik Hämäläinen 6,9
    2. Santeri Manninen 7,1
    3. Mikko Pynnönen  7,4
    4. Vilho Backman 7,7
    5. Miika Oikari 7,8
    6. Veeti Ripatti 7,9

    kilp.up. Sulo Laukkarinen 8,2, Eetu Pesonen 7,4

    P9 1000m

    1. Vilho Backman 5.31,7

    P9 pituus

    1. Patrik Hämäläinen 341
    2. Santeri Manninen 299
    3. Mikko Pynnönen 275
    4. Vilho Backman 262
    5. Miika Oikari 234

    kilp.up. Sulo Laukkarinen 235, Eetu Pesonen 125

    P9 kuula

    1. Veeti Ripatti 6,33
    2. Santeri Manninen 5,19
    3. Mikko Pynnönen 5,05
    4. Patrik Hämäläinen 4,52
    5. Miika Oikari 4,06
    6. Vilho Backman 3,93

    kilp.up. Sulo Laukkarinen 5,15

    P7 40m

    1. Viljo Liimatainen 8,5
    2. Juuso Tarvainen 8,5
    3. Aleksi Suuronen 8,9
    4. Ilari Puntanen 9,0
    5. Akseli Kauppinen 9,5

    P7 1000m

    1. Juuso Tarvainen 5.16,9

    P7 pituus

    1. Aleksi Suuronen 227
    2. Ilari Puntanen 194
    3. Akseli Kauppinen 190
    4. Viljo Liimatainen 187
    5. Juuso Tarvainen 169

    P5 40m

    1. Aatu Salmi 10,1
    2. Leo Kinnunen 10,2
    3. Hugo Hyvönen 10,6
    4. Oskari Kauppinen 11,2
    5. Iivo Puntanen 11,3
    6. Oskari Manninen 12,2
    7. Valtteri Salmi 12,2
    8. Jesse Tarvainen 17,8
    9. Lenni Liukkonen 18,4
    10. Väinö Backman 34,5

    P5 pituus

    1. Leo Kinnunen 179
    2. Aatu Salmi 166
    3. Oskari Kauppinen 153
    4. Hugo Hyvönen 146
    5. Lenni Liukkonen 104
    6. Valtteri Salmi 101
    7. Oskari Manninen 61

    N 1000m

    1. Tuija Manninen 4.11,2
    2. Sari Saksinen 4.30,3

    N kuula

    1. Hanna Backman 7,20
    2. Sari Saksinen 6,19
    3. Helmi Hyvönen 5,84

    kilp.up. Jenni Minkkinen 7,31

    T15 pituus

    1. Tilda Roos 372

    kilp.up. Justine Hämäläinen 4,25

    T13 60m

    1. Rebekka Vuori 9,3
    2. Minea Holm 9,4
    3. Teresa Tiainen 9,8
    4. Tilda Roos 9,8

    kilp. up. Justine Hämäläinen 8,6

    T13 1000m

    kilp.up.Iines Minkkinen 4.24,2

    T13 korkeus

    1. Tilda Roos 130
    2. Rebekka Vuori 120
    3. Minea Holm 115
    4. Teresa Tiainen 110
    5. Ester Lehikoinen 105
    6. Amanda Hämäläinen 105

    T13 keihäs

    1. Rebekka Vuori 26,47
    2. Minea Holm 20,83
    3. Teresa Tiainen 18,90
    4. Aada Pesonen 16,22

    T11 60m

    1. Pinja Jäppinen 10,0
    2. Milja Puntanen 10,2
    3. Ada Backman 10,2
    4. Nella Suuronen 10,4
    5. Maria Maukonen 10,8
    6. Noora Pesonen 11,5

    kilp.up. Juliaana Karjalainen 11,1

    T11 1000m

    1. Pinja Jäppinen 4.29,5
    2. Ada Backman 4.41,1
    3. Maria Maukonen 4.52,1
    4. Milja Puntanen 5.29,7

    kilp. up. Juliaana Karjalainen 4.46,3

    T11 korkeus

    1. Ada Backman 110
    2. Milja Puntanen 105
    3. Nella Suuronen 100
    4. Maria Maukonen 95

    kilp.up. Juliaana Karjalainen 80

    T11 keihäs

    1. Ada Backman 19,01
    2. Maria Maukonen 14,70
    3. Hertta Hyvönen 14,10
    4. Minna Maukonen 10,57
    5. Pinja Jäppinen 10,26
    6. Aliisa Kauppinen 8,58

    kilp. up. Juliaana Karjalainen 9,12

    T9 40m

    1. Alma Sysmäläinen 7,2
    2. Vilma Juntunen 8,0
    3. Jade Seppänen 7,3
    4. Sylvi Liimatainen 7,5
    5. Hertta Hyvönen 7,8
    6. Aada Puntanen 7,6
    7. Iina Puntanen 7,7
    8. Minna Maukonen 7,9
    9. Saimi Saksinen 7,9
    10. Aliisa Kauppinen 7,9
    11. Justiina Nemtsinkoff 8,0
    12. Siiri Sulonen 8,0
    13. Elma Sysmäläinen 8,0
    14. Jade Enlund 9,1

    T9 1000m

    1. Hertta Hyvönen 4.51,4
    2. Vilma Juntunen 5.00,1
    3. Alma Sysmäläinen 5.04,2
    4. Elma Sysmäläinen 5.07,7
    5. Minna Maukonen 5.12,1
    6. Saimi Saksinen 5.16,1
    7. Justiina Nemtsinkoff 5.17,8
    8. Aliisa Kauppinen 5.56,0
    9. Aada Puntanen 6.08,8
    10. Iina Puntanen 6.09,1

    T9 pituus

    1. Vilma Juntunen 305
    2. Hertta Hyvönen 294
    3. Sylvi Liimatainen 288
    4. Jade Seppänen 285
    5. Alma Sysmäläinen 277
    6. Minna Maukonen 274
    7. Justiina Nemtsinkoff 263
    8. Aliisa Kauppinen 262
    9. Elma Sysmäläinen 249
    10. Iina Puntanen 248
    11. Saimi Saksinen 246
    12. Aada Puntanen 245
    13. Siiri Sulonen 242
    14. Olga Solehmainen 182
    15. Jade Enlund 134

    T9 kuula

    1. Hertta Hyvönen 4,61
    2. Aliisa Kauppinen 4,39
    3. Minna Maukonen 4,11
    4. Vilma Juntunen 3,92
    5. Saimi Saksinen 3,70
    6. Aada Puntanen 3,44
    7. Iina Puntanen 3,22
    8. Jade Enlund 3,22
    9. Elma Sysmäläinen 3,19

    T7 40m

    1. Sylvia Manninen 8,3
    2. Martta Maukonen 8,5
    3. Linnea Saksinen 9,1
    4. Kia Santala 9,4

    kilp.up. Santra Laukkarinen 8,4

    T7 1000m

    1. Linnea Saksinen 5.29,2

    T7 pituus

    1. Sylvia Manninen 236
    2. Martta Maukonen 230
    3. Linnea Saksinen 223
    4. Kia Santala 150

    kilp. up. Santra Laukkarinen 207

    T5 40m

    1. Oona Solehmainen 9,8
    2. Johanna Tarvainen 10,0
    3. Lilia Lamberg 11,4
    4. Jemina Seppänen 11,5
    5. Sara Puntanen 11,6
    6. Linnea Laine 11,7
    7. Emma Kinnunen 13,0
    8. Aada Ruttonen 13,1
    9. Emmi Oksanen 39,7

    T5 1000m

    1. Oona Solehmainen 6.34,6

    T5 pituus

    1. Johanna Tarvainen 156
    2. Lilia Lamberg 126
    3. Sara Puntanen 122
    4. Oona Solehmainen 106
    5. Emma Kinnunen 102
    6. Aada Ruttonen 98
    7. Linnea Laine 97
    8. Jemina Seppänen 77